Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Adana'da Öğrenciler 10 Dakika Kitap Okuyarak Derse Başlayacak

YazarMesaj
Apocalypse
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
Apocalypse

Erkek Mesaj Sayısı : 411

Adana'da Öğrenciler 10 Dakika Kitap Okuyarak Derse Başlayacak Empty
MesajKonu: Adana'da Öğrenciler 10 Dakika Kitap Okuyarak Derse Başlayacak   Adana'da Öğrenciler 10 Dakika Kitap Okuyarak Derse Başlayacak EmptyC.tesi Mart 07, 2009 6:04 am

--------------------------------------------------------------------------------

Adana'da, bütün resmi ve özel okullarda 'En az 10 dakika' adıyla kitap okuma kampanyası başlatıldı.

Okuma alışkanlığı kazındırmayı hedefleyen kampanya kapsamında öğrenciler her gün derslere başlamadan en az 10 dakika kitap okuyacak. İlköğretim 3, 4 ve 5. sınıflar, bir eğitim dönemi boyunca; 5, 6, 7, 8, 9 ve 10. sınıf öğrencilerinin ise 40 kitap okuması sağlanacak. Öğretmenlerin kontrolünde yapılacak okumalarda en fazla kitap okuyanlar ödüllendirilecek.

En çok kitap okuyan sınıf birincileri arasında yarışma yapılacak. Bölge okullarından birinciler de yarıştıktan sonra ilçe birincileri düzenlenecek yarışmada ilçelerini temsil hakkı kazanacak. Öğrenciler, çeşitli hediyelerle ödüllendirilecek. Ayrıca yaz aylarında Tuzla'da yapılacak izci kampının da onur misafirleri olacak.

Adana İl Milli Eğitim Müdürü Abdulgafur Büyükfırat, Seyhan'daki Yıldırım Beyazıt İlköğretim Okulu'nda başlatılan kitap okuma kampanyasının ilk gününde öğrencilerle kitap okudu.

"Kendiniz için okulda 10, evde 10 dakika kitap okumaya zaman ayırın." diyen Büyükfırat, öğrencilerden evde anne ve babalarıyla birlikte kitap okuma sözü aldı.

Okumanın önyargıyı kırdığını hatırlatan Büyükfırat, "Okumak, kişinin kendine güvenmesini sağlıyor. Bu da başarıyı getirir. 10 dakika kitap okuyarak okulda daha çalışkan öğrenciler olacaksınız. Kitap okuyarak aile, vatan millet sevgisi de kazanacaksınız." şeklinde konuştu. Kitap okumanın ekmek ve su gibi ihtiyaç olduğunu anlatan Büyükfırat, "Kitap okumak iyi insan olmaktır. Tecrübe sahibi yapar. Yalnızlığı giderir. Mutlu olma sanatıdır. Okuduğunuz romanlarda iyi roldeki karakterleri örnek alın." tavsiyelerinde bulundu. Öğrencilerin okuduğu kitapların eğitim- öğretimden sorumlu şube müdürleri tarafından; sınıf, Türkçe ve edebiyat öğretmenlerinden oluşan 78 kişilik komisyonla belirlendiğini kaydeden Büyükfırat, "Kitap okumayı alışkanlık haline getirenler okuma becerisini ve alışkanlığını sürekli tutmak zorundadır. Hızlı ve anlayarak okuma öğrencilere kazındırılacak en büyük beceridir. Sınırlı bir zamanda okuduğunu anlayıp mantık yürütmek ve cevap oluşturmak özellikle sınavlara hazırlanan öğrenciler için gerekli ve hayati önem taşımaktadır." şeklinde konuştu.

1 sayfadaki 1 sayfası